Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zepsuła się za szybko. By stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale również najlepszych materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych i jednocześnie niekosztownych materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie formy zdecydowanie ułatwia rozłożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast pełna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrać do swojego portfela mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi i przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, dlatego gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być ułożony w odpowiedni sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkowy plus, w postaci braku zbierającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że znaczącą rolę ma tutaj rozmieszczenie, by podjazd stał się wytrzymały i by spełniał swoją rolę przez długi czas. Należy unikać pozostawiania dużych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zasypać mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. Taką metodą możemy uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu można dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość czyszczenia. Natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl