Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Plan domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Przeanalizować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale też plan pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik miał odrobinę prywatności. Przeanalizować trzeba też o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Ogromnym problemem jest także dobór dopasowanej metody ogrzewania. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W tym wypadku przeanalizować należy zainstalowanie ogrzewania węglowego albo olejowego. Decyzja ta wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale także na wygodę konieczność magazynowania opału.

Nawet efektywnie działająca metoda ogrzewania będzie nieskuteczna, gdy nie zaizolujemy właściwie ścian, dachu i fundamentów. Nasz dom będzie tracił ciepło. Największe straty są wynikiem niedostatecznie zaizolowanego poddasza. Dlatego sprawy ocieplenia nie należy omijać. Metoda izolacji cieplnej domu jest istotna. Wykorzystywane są różne produkty: styropian, wełna, korek czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z domów jest styropian. Ma on wiele plusów:jest łatwy w montaży. Jednak nie nadaje się do ocieplania tych elementów domu, które są podatne na ogień – tyczy się to głównie elementów drewnianych. Jedną z możliwości jest wełna mineralna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, doskonale zabezpiecza przed hałasem. Izolowanie wełną wymaga jednak lepszej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę trzeba chronić przed nasiąkaniem przez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wersjach. Wytwarza się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Oba składniki podgrzewa się i potem pod wpływem ciśnienia powstaje pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka zwiększa swoją objętość i natychmiastowo zastyga. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka idealnie przylega do prawie każdego podłoża. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Pianka otwarto i zamknięto komórkowa

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta ostatnia przeznaczona jest do termoizolacji budynków od zewnątrz. Oprócz ochrony przed stratą ciepła jest także idealnym produktem izolującym przed wodą, dlatego stosowana jest do izolacji fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Stosuje się ją do izolacji pomieszczeń.

Pianka PUR – plusy

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Wykorzystywana jest jako produkt izolacyjny w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach gospodarskich. Ocieplenie z poliuretanu nie szkodzi alergikom. Warstwa pianki nie kruszy, przez co nie stanowi zagrożenia. Ocieplenie z pianki poliuretanowej nie wydziela toksyn, nie szkodzi przyrodzie. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, w efekcie czego jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Kolejną zaletą jest wodoodporność. Pianka PUR nie nasiąka i nie odkształca się. Nie wymaga też zastosowania umocnień, bo świetnie przylega do drewna, betonu czy papy. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie pianki poliuretanowej zmniejsza ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy jednolitą całość dlatego nie trzeba łączyć kolejnych warstw. Daje to możliwość zaizolowania nawet niestandardowej więźby dachowej i to w błyskawicznym tempie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Odpowiednia izolacja budynku to wydatek który należy przemyśleć i odpowiednio wdrożyć. Przeanalizować należy wady i zalety każdego ze sposobów. Dotychczas stosowane materiały stosowane do ochrony przed utratą ciepła od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka poliuretanowa zyskuje w oczach fachowców, zauważają oni jej niezawodność. Dużym plusem jest też niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka poliuretanowa sprawdza się nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale też jako izolacja kurników i hal.