Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla wielu jest realizacją najgłębszych marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie nadwyręży naszego budżetu? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 70 m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy dom od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wiekowe, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa sprawa do zbadania. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

mieszkania.torun.pl