Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest znane, nie tylko ze względu na bardzo dobre cechy termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką wartością, wobec której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przylega i układa się w załamaniach i w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i właściwościami, z tego względu są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest przede wszystkim do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wnętrz. Świetnie sprawdzi się także do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się również rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, by przed natryskiem przestrzeń były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą techniką zdobywamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to zgodnie ze wskazaniami niezbędne są sprzyjające warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę uzasadnia różnica właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest mocno plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Dlatego często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu staje się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, dlatego potrzebna będzie uzupełniająca ochrona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W porównaniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa i szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności oraz swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Bardzo kluczowe jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy wziąć niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki albo położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką