Kupujemy pierwszy dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 70 m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też sprawę garaży. Obecnie jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy dom od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. , że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Budynek nie stoi w próżni. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ pieniądze i w takim wypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do sprawdzenia. Priorytetowo trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W wypadku używanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok